Online virtuálni asistenti sú programy alebo softvérové aplikácie naprogramované, aby pomáhali užívateľom s veľa úlohami a zabezpečovali dôležité informácie. Menovaní asistenti sú väčšinou integrovaní do aplikácií a niektorých zariadení buď pomocou hlasového príkazu alebo inou formou komunikácie.
Základným cieľom virtuálnych asistentov je pomôcť užívateľom pri každodennom živote tak, aby ponúkali efektívne a rýchle odpovede na otázky. Zabezpečujú úlohy alebo poskytujú informácie. Ponúka rôzne funkcie ako napríklad:
Hlasové ovládanie – virtuálni asistenti podporujú hlasové ovládanie, ktoré umožňuje užívateľom komunikovať pomocou hlasového príkazu.
Plánovanie a organizovanie – môžu pomáhať s plánovaním úloh, udalostí, nastavenie pripomienok, vytváraním zoznamov a podobne.
Hľadanie informácií – asistenti vyhľadávajú informácie na internete, ponúkajú aktuálne správy a odpovedajú na otázky.
Ovládanie zariadení – sú schopné zvládnuť pripojené zariadenie v inteligentných domácnostiach, ako sú termostaty, zámky a svetlá. Vedia zabezpečovať volanie ľudí, odosielanie a písanie e-mailov, odosielanie správ. Populárne sú hlavne Google Assistant, Amazon Alexa, Apple Sire a Microsoft Cortana. Často sa inštalujú do mobilných aplikácií, počítačov a ďalších platforiem, ktoré ponúkajú užívateľom integrovať sa v rôznych úlohách.
Využitie virtuálnych asistentov
Prečo si ľudia radi uľahčujú plnenie úloh a plánovanie? Poznáme niekoľko dôvodov prečo užívatelia využívajú virtuálnych asistentov ako napríklad:
Pohodlie a rýchlosť – zabezpečujú rýchle odpovede na otázky alebo vykonávajú úlohy bez manuálneho vyhľadávania informácií a práce s veľa aplikáciami. Všetko zrýchľuje a uľahčuje každodenné úlohy.
Organizácia a plánovanie – pomáhajú s organizáciou a plánovaním stretnutí, denných úloh a pripomienok. Hlavne užitočné pre užívateľov, ktorí udržujú povinnosti a čas pod kontrolou.
Inteligentné domácnosti – slúžia ako riadiace centrum pre inteligentné domácnosti, ponúkajú užívateľom ovládať teplotu, osvetlenie, bezpečnostné systémy a veľa ďalších zariadení pomocou hlasových príkazov.
Zábava – ľudia používajú asistentov aj pre zábavu. Dávajú vtipné otázky, požiadajú o hranie hier alebo príbehy. Ak sú integrované do asistenta.
Stále zdokonaľovanie – neustále zdokonaľovanie vďaka napredávaniu v oblasti technológií a umelej inteligencie. Vylepšovanie pre viac ľudí a ich individuálnym preferenciám a potrebám. Napredovanie ponúka pohodlie, efektivitu a rozmanité možnosti s technológiami, ktoré používa mnoho ľudí.
Hlasové ovládanie asistentami
Funguje prostredníctvom technológií rozpoznávania hlasu a spracovania reči. Celý proces zabezpečuje niekoľko krokov:
Záznam hlasu – používateľ rozpráva do mikrofónu na zariadení alebo aplikácií, kde je nainštalovaný virtuálny asistent. Zvuk sa zaznamenáva a prevádza do digitálneho súbora.
Prepojenie so serverom a rozpoznanie hlasu – digitálny zvukový súbor je poslaný na server a vykoná spracovanie reči. Rozpozná hlas a konvertuje zvukový súbor na textový formát.
Spracovanie príkazu a vykonanie konečnej úlohy – textový formát sa analyzuje, pokúšajúc sa rozumieť zámeru používateľa a jeho požiadavkám. Pochopený príkaz následne vykonáva príslušnú akciu. Ako hľadanie informácií na internete, plánovanie udalosti alebo domácej automatizácie. Proces často používa algoritmy strojového učenia, ktorý umožňuje virtuálnym asistentom zlepšovať svoje schopnosti.